IV Międzynarodowa Konferencja "Wielkie religie świata w języku i kulturze. Pogranicza". Zgłoszenia!

Zakład Języka Rosyjskiego i Przekładoznawstwa

Zakład Pragmatyki Komunikacji i Dydaktyki Języka Rosyjskiego

Zakład Literatur Romańskich

Zakład Języka Niemieckiego i Translatoryki

na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego

mają zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w

IV Międzynarodowej Konferencji pt. Wielkie religie świata w języku i kulturze. Pogranicza.

Rozpoczęty w 2018 r. cykl konferencyjny ma za zadanie przedstawić wpływ wielkich religii świata – chrześcijaństwa, islamu i judaizmu na języki i kulturę poszczególnych narodów świata. Tegoroczne spotkanie naukowe zostanie poświęcone wpływowi wielkich religii świata na kulturę i język mieszkańców tzw. pograniczy kulturowych, a także interakcji monoteistycznych religii z lokalnymi religiami, wierzeniami. Pod pojęciem „pogranicze” rozumiemy za Słownikiem Języka Polskiego PWN «obszar w pobliżu granicy dzielącej pewne przestrzenie»; «okres, stan lub obszar, w którym graniczą ze sobą dwie kultury, epoki itp.».
Serdecznie zapraszamy na konferencję filologów, etnografów, teologów reprezentujących zarówno krajowe, jak i zagraniczne ośrodki akademickie.
Tegoroczna edycja konferencji odbędzie się w formie hybrydowej: w trybie zdalnym (na platformie Microsoft Teams) oraz stacjonarnie (w budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego). Koszt ewentualnego przejazdu i pobytu Uczestnik pokrywa we własnym zakresie. Językami roboczymi Konferencji są: język polski, rosyjski, niemiecki. Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 20 min – obrady plenarne, 15 min – referaty w sekcjach.

Formularz zgłoszeniowy.

Ważne daty konferencji:
➢ Termin nadsyłania zgłoszeń: 15.07.2024 r.
➢ Termin dokonania wpłaty: 31.08.2024 r.
➢ Termin przeprowadzenia konferencji: 03 ‒ 04.10.2024 r.
➢ Termin nieprzekraczalny złożenia tekstów do druku: 05.12.2024 r.

Kontakt z organizatorami:
Instytut Rusycystyki i Studiów Wschodnich Uniwersytet Gdański, ul. Wita Stwosza 51, p. 237, 80 ‒ 308, Gdańsk

Prosimy zgłaszać swój udział na adres: wrs@ug.edu.pl Koszt opłaty konferencyjnej ‒ w wysokości 310 PLN (75 EUR) należy dokonać na ogólny nr konta UG: 59 1240 1271 1111 0010 4368 2415, Bank Pekao S.A. IV Oddział w Gdańsku, ul. Kołobrzeska 43. Tytuł przelewu (wpłaty) – (KI0C-24). Przy wpłatach zagranicznych proszę podać następujące dane: Swift: PKOPPLPW, IBAN: PL 59 1240 1271 1111 0010 4368 2415, tytuł przelewu j.w.
Opłata konferencyjna obejmuje koszty organizacyjne (materiały konferencyjne, przerwy kawowe itp.) i koszt publikacji artykułu po zaakceptowaniu przez recenzentów w wybranych czasopismach.
Informacja o zasadach druku dot. konkretnych czasopism (liczba punktów, objętość znaków itp.), w których planujemy publikację, udzielają organizatorzy konferencji pod adresem e-mail: wrs@ug.edu.pl. Artykuły będą przyjmowane według kolejności zgłoszeń. Jeśli artykuł nie zostanie przyjęty do druku, koszty za udział w konferencji nie będą zwrócone.
Serdecznie Państwa zapraszamy na spotkanie konferencyjne!

Komitet naukowy:

• dr hab. Żanna Sładkiewicz, prof. UG (Uniwersytet Gdański)
  • prof. dr hab. Alicja Pstyga (Uniwersytet Gdański)
  • dr hab. Agnieszka Haas, prof. UG (Uniwersytet Gdański)
  • doc. dr Tatiana Fed, prof. NBU (Nowy Uniwersytet Bułgarski, Sofia)
  • dr hab. Dorota Karwacka-Pastor, prof. UG (Uniwersytet Gdański)
  • dr hab. Magdalena Jaszczewska (Uniwersytet Gdański)

Komitet organizacyjny:

• dr hab. Magdalena Jaszczewska
  • dr hab. Dorota Karwacka-Pastor, , prof. UG
  • dr Tatiana Kopac
  • dr Ewa Wojaczek